Często zastanawiamy się czy nasze problemy zdrowotne są spowodowane nietolerancją glutenu. W tym artykule pokrótce postaramy się nakreślić jak wygląda diagnostyka celiakii i na co powinno się zwrócić szczególną uwagę.
Warto zacząć od objawów, które są spowodowane celiakią. Te informacje zawarte zostały w poprzednim wpisie. Link poniżej:
https://sanoglutenfree.pl/vademecum5-jakie…-objawy-celiakii/
Zachęcamy również do zapoznania się z nim. A my przejdźmy do diagnostyki.
Po zaobserwowaniu u siebie czy dziecka objawów charakterystycznych dla celiakii najpierw warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i w trakcie wywiadu lekarskiego porozmawiać z nim o swoich przypuszczeniach, który powinien skierować nas do gastroenterologa.
Co jest ważne! Nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową przed wizytą u gastroenterologa!! Dlaczego? Znacznie utrudni to prawidłową diagnozę, a więc sami sobie szkodzimy. Najpierw gastroenterolog powinien zlecić badanie serologiczne z krwi. W trakcie tego badania oznacza się stężenie przeciwciał:
– przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
– przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
– przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA).
Zazwyczaj wybiera się dwa z trzech wyżej wymienionych. Dlaczego?
Przeciwciała te są charakterystyczne dla celiakii, dlatego badania ich obecności we krwi niemal jednoznacznie potwierdzą chorobę. Należy jednak zaznaczyć, że część osób chorych na celiakię nie wytwarza przeciwciał tTG, DGP, EmA. W takim wypadku zaleca się również wykonanie biopsji jelita cienkiego. Pozwala to na potwierdzenie w 100% diagnozy w przypadku pozytywnych wyników na przeciwciała.
Biopsja jelita cienkiego polega na pobraniu niewielkich próbek z wnętrza jelita cienkiego pacjenta. Próbki pobierane są endoskopowo podczas gastroskopii. Wycinki bada się pod kątem oceny stopnia zaniku kosmków jelitowych w skali Marsha.
Czasami w przypadku diagnostyki celiakii u dzieci można zrezygnować z biopsji. Jednak ten temat poruszymy w kolejnym artykule.
Do usłyszenia! 🙂