Błonnik odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Osoby na diecie bezglutenowej szczególnie powinny dbać o odpowiednią zawartość błonnika w swojej diecie, ponieważ pamiętajmy, że dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną. W tradycyjnych potrawach zawartość błonnika jest niewielka. Według badań wysoką zawartość błonnika mają produkty zbożowe. Produkty bezglutenowe cechują się niższą zawartością błonnika. W takim razie jak poradzić sobie z dostarczaniem odpowiedniej ilości błonnika organizmowi będąc na diecie bezglutenowej?
Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest BŁONNIK. Według definicji w literaturze fachowej;
BŁONNIK-„Włókno pokarmowe określane mianem błonnika, to kompleks heterogennych substancji obecnych w ścianach komórkowych roślin. Ze względu na specyficzne właściwości, błonnik to związek odporny na działanie enzymów obecnych w przewodzie pokarmowym człowieka. Dzięki temu stanowi prozdrowotny składnik diety.”
Błonnik pokarmowy- „to chemicznie niejednorodne składniki pochodzące z roślin spożywanych przez człowieka, a także węglowodany, które nie ulegają trawieniu i wchłanianiu w jelicie cienkim, natomiast ulegają pełnej lub częściowej fermentacji w jelicie grubym”
W jednej z definicji pojawiło się określenie, że błonnik stanowi prozdrowotny składnik diety, czyli tak właściwie, co to znaczy?
–Zwiększanie efektywności trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych
– Wywołuje uczucie sytości
– Wspomaganie mikroflory organizmu
– Wspomaganie perystaltyki jelit.
Będąc na diecie bezglutenowej warto używać produktów takich jak mąka gryczana, kokosowa, tapiokowa, amarantusowa lub ziarna; siemię lnu, słonecznik, dynia czy orzechy.
Ciekawą formą wzbogacania swojej diety w błonnik pokarmowy są błonniki w postaci proszkowej takich jak psyllium czy błonnik jabłkowy. Można je śmiało dodać bezpośrednio do jogurtu. Błonnik jabłkowy może być też ciekawym dodatkiem do deserów. A więc przyjemne z pożytecznym!
Błonniki bezglutenowe SANO GLUTEN FREE