You are currently viewing Dieta roślinna a gluten — jak sobie poradzić?

Dieta roślinna a gluten — jak sobie poradzić?

Coraz więcej osób w kraju, jak i na świecie decyduje się na dietę opartą na produktach pochodzenia roślinnego. Jest to nie tylko decyzja sprzyjająca zdrowiu, lecz również wywierająca pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Co jednak zrobić, jeśli z czasem okazało się, że powszechne w dietach roślinnych produkty zbożowe, zawierające gluten negatywnie wpływają na nasz organizm?

Słuszność stosowania diet roślinnych

wegańskie kanapki

Nawet samo ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych na diecie tradycyjnej, czyli przede wszystkim mięsa — a w przypadku diety wegetariańskiej, także jajek czy nabiału — może przyczyniać się do korzystnych zmian w emisji gazów cieplarnianych, bowiem produkcja roślinna generuje je w znacznie mniejszych ilościach w porównaniu do produkcji zwierzęcej. Z tego powodu warto spróbować zastąpić produkty odzwierzęce produktami roślinnymi. Jednakże nie dla wszystkich przejście na wegetarianizm czy weganizm będzie dobrym rozwiązaniem, chociażby z powodu nietolerancji i alergii pokarmowych na gluten bądź poważniejszych schorzeń, takich jak IBS, SIBO czy groźna celiakia.

Występowanie glutenu

Wspomniany gluten jest występującym w wielu zbożach białkiem, które coraz częściej przyczynia się do nieprzyjemnych dolegliwości pokarmowych wśród Polaków. O ile choroba trzewna, czyli celiakia, jest stosunkowo rzadko diagnozowana (co niekoniecznie dobrze odzwierciedla częstotliwość jej występowania), tak wszelkiego rodzaju nietolerancje czy alergie z roku na rok są powszechniejsze.

Największą zawartość wspomnianego białka obserwuje się w pszenicy — co ciekawe, to zboże jest również najczęściej uczulającym produktem, zaraz po mleku czy jajkach. Z tego względu osoby na dietach roślinnych równocześnie unikające glutenu powinny w pierwszej kolejności wystrzegać się wszelkich produktów bazujących na pszenicy, a więc makaronów, klusek, wszelkich produktów zagęszczanych mąką pszenną czy przygotowanych z niej bułek i chlebów.

Zdrowa alternatywa dla tradycyjnego pieczywa

mąka gryczana bezglutenowa

Jeśli jednak trudno jest nam zrezygnować z ukochanego chleba czy bułek, warto zdecydować się na równie smaczne zamienniki. Można wybrać pyszne kajzerki bezglutenowe, które nie tylko bardzo dobrze oddają strukturę i wygląd tradycyjnych bułek, lecz również są smaczne i posiadają zdrowy skład, co szczególnie powinno zainteresować osoby, które pomimo narzuconych restrykcji dietetycznych, chcą zapewnić sobie odżywcze posiłki.

W jaki sposób można wykorzystać kajzerki bezglutenowe? Przede wszystkim do wszelkiego rodzaju kanapek oraz zapiekanek. Niemalże każdy preferuje pieczywo jako idealny produkt nie tylko na pierwsze czy drugie śniadanie, lecz nawet jako przekąska w ciągu dnia czy kolację. Można również wykorzystać je do wykonania zdrowego i pożywnego burgera roślinnego, który może być nie tylko świetnym pomysłem na obiad, lecz również efektowną przekąską dla odżywiających się roślinnie gości.

Warto również zwrócić uwagę na skład opisywanych kajzerek, ponieważ w sklepie sanoglutenfree.pl wszystkie produkty przygotowane są z naturalnych, bezpiecznych i zdrowych składników. Głównym komponentem naszych bułeczek jest lekkostrawna mąka ryżowa oraz zalecana w diecie bezglutenowej mąka jaglana, która znacznie podwyższa odżywczość kajzerek.

Bezglutenowa dieta roślinna

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę, będąc osobą niemogącą spożywać produktów z glutenem oraz odżywiającą się roślinnie? Przede wszystkim, oprócz unikania produktów zbożowych bogatych w ten rodzaj białka, należy zmniejszyć spożywanie produktów z grupy high FODMAP, czyli takich, które podrażniają jelita i zaburzają ich poprawne funkcjonowanie poprzez wzmożoną fermentację w układzie pokarmowym. To między innymi cebula i czosnek, strączki, kapusta, większość owoców bogatych w fruktozę i poliole oraz wiele innych roślinnych produktów. Jednakże nie należy ich całkowicie wykluczać z diety, a jedynie spożywać w niewielkich ilościach oraz łączyć z produktami, które nie powodują takich dolegliwości.

Pomimo że dieta roślinna często bazuje na dużej ilości produktach zbożowych, to wykluczenie tych zawierających gluten nie powinno wpłynąć na zrezygnowanie z takiego stylu odżywiania. Ponieważ istnieją opcje zakupu pieczywa bezglutenowego bądź użycia mąki ze zbóż naturalnie niezawierających tego białka, można bez problemu ułożyć swój jadłospis w taki sposób, aby był zgodny nie tylko z założeniami diety wegetariańskiej czy wegańskiej, lecz również pozwalał na unikanie glutenu, w celu poprawy samopoczucia czy zachowania zdrowia.